Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.V pořádku Další informace

Aktivity v okolíLetní i zimní aktivity v Harrachově a jeho okolí

Harrachovský rybník (Huťský rybník)

Černý rybník (uváděný též jako Huťský rybník) je jedním z míst, které v běžných brožůrách nenajdete. Je známý pouze místním, kteří to zde milují. V rybníce se nedá koupat, protože primárně slouží místním sklářům, ti zde totiž po několik desítek let připravují dřevo pro formy, ve kterých se pak fouká sklo. Celý proces vypadá tak, že se rybník vypustí, na dno se nahází dubové špalky, které se přichytí tak, aby neplavaly po hladině, ale seděly u dna. Špalky pak cucají vodu na dně a to po několik měsíců. Pak je skláři vyloví, rozřežou a vyrobí z nich formy. Ty pak mají přirozenou vlhkost a tím pádem ochranu proti hoření. Již použité formy se dají vidět v restauraci/pivovaru, která je přímo ve sklárně. Jak se sem dostanete? Projdete okolo vrátnice do sklárny, okolo ordinace místního lékaře a po asfaltové silnici malebnou lokalitou zvanou Huťský kout až na její konec. Tam obejdete závoru, která tam je kvůli zákazu vjezdu vozidlům a pokračujete asi dalších 300 metrů. Pokud budete pokračovat po stejné cestě dál, můžete lesem udělat krásný okruh. Vrátíte se buď na stejné místo nebo podél Hájenky k obchodu Norma.

Pivovar Harrachov

Pivovar v Harrachově patří mezi velmi časté cíle návštěvníků. Jeho kouzlo spočívá v tom, že umožňuje rozmanité využití času na jednom místě. Pivovar spolu s restaurací totiž patří do areálu nejstarší soukromé sklárny Novosad & Syn v Čechách (založeno už před rokem 1712). Minipivovar s restaurací byl postaven v roce 2002 přímo v areálu sklárny a sousedí s hlavní hutní halou sklárny. Z restaurace je tak možné sledovat prosklenou stěnou ruční výrobu skla, která toto místo proslavila po celém světě. Harrachovské kvasnicové pivo vyniká svou jedinečnou chutí a vysokou kvalitou. K jeho výrobě se používají tradiční přírodní suroviny, především slad a chmel. Mimořádně příznivého a zdraví blahodárného účinku je dosaženo i díky využití vlastní vody z více než 100 let staré horské studny.

Harrachovská sklárna

První písemnou zmínku o sklářské huti na Novém Světě můžeme najít z roku 1712, ale vznik harrachovské sklárny lze přisuzovat ještě dřívějšímu letopočtu. Sklárna Novosad a syn je soukromá a jedná se o nejstarší činnou sklárnu v Čechách. Během exkurze si mohou návštěvníci prohlédnout tradiční ruční způsob sklářské výroby, jejíž součástí je také 100 let stará historická brusírna skla. Mezi sortiment patří užitkové sklo, luxusní nápojové sklo a křišťálové lustry. Pokud si budete chtít některý z krásných výrobků zakoupit, můžete využít dvou prodejen skla, které se nacházejí v areálu sklárny. Formou samoobslužného i pultového prodeje budete moci obdivovat a případně zakoupit krásné produkty z bohaté nabídky sklářských výrobků z mnoha skláren České republiky.

Pivní lázně

Pivní lázně patří do komplexu pivovaru a sklárny Novosad a působí přímo na centra všech smyslů. Jedná se o čtvrté pivní lázně na světě a druhé v Česku, rozhodně jsou však svým způsobem jedinečné. Harrachovské pivní lázně byly otevřeny v roce 2007, aby využily léčebnou terapii z nepasterizovaného kvasnicového piva z místního minipivovaru. Díky koupeli se vám nejen zregeneruje pokožka, odplaví škodlivé látky z těla, ale zároveň získáte omlazující efekt. Procedura velmi dobře působí na léčbu akné. Minutami strávenými na proceduře načerpáte vitamíny a minerály a postaráte se o zlepšení obranyschopnosti vašeho těla. Prohřejete tělo, odpočinete si a uvolníte se. V lázních si užijete netradiční terapii v klidném a pohodovém prostředí. Po ní může následovat relaxační masáž nebo malé pivo z místního pivovaru, ze kterého pocházejí všechny pivní produkty.

Muzeum skla

Zajímavá expozice originální výroby skla v nejstarší soukromé sklárně v Čechách. Harrachovské muzeum skla, které je součástí areálu sklárny, obsahuje technologicky i historicky ucelenou sbírku, mapující více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě. Sbírka samotná čítá více jak 5000 exponátů a svou velikostí tak představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice.

Mumlavské vodopády

Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů západní části Krkonošského národního parku je nejdokonalejším typem horizontálního celistvého vodopádu u nás. Mumlavský vodopád - vzdálený necelých 1,5 km od Harrachova - vystupuje z Harrachovské kotliny a udivuje v jakémkoliv ročním období. Téměř 10 m vysoký a 10 m široký vodopád (pokud je méně vody, dělí se na více ramen) se po většinu roku řítí za mocného hukotu směrem dolů na zajímavé žulové prohlubně, které získaly název obří hrnce nebo také čertova oka. Obří hrnce provázejí celý tok Mumlavy a v letních měsících nabízejí skvělé osvěžení a koupání. Vodopád má v různých místech odlišnou výšku i sklon, přičemž levá strana je o trochu strmější a vyšší.

Lesnické a myslivecké muzeum Šindelka

Šindelka nabízí stálou lesnickou a mysliveckou expozici. V této historické budově se kdysi vyráběly právě střešní tašky. Dnes je zde k vidění proces těžby dřeva a jeho zpracování, ale také část zaměřená na myslivecké činnosti a povinnosti. Děti budou se zálibou sledovat prostor přezimovací obůrky s mnoha zvířecími obyvateli lesa a jejich oblíbenou potravou.

Skokanské můstky

Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory v Harrachově. Je zde několik lyžařských můstků od K30 po K180. Nejstarší skokanský můstek v Harrachově pochází z roku 1920, v té době se ještě dnešní Harrachov jmenoval Harrachdorf a své panství tu měl Hrabě Harrach.
V areálu středních můstků jsou skokanské můstky K40 (kritický bod 40 m), K70 a K90. Výše na Čertově hoře je umístěn areál velkých skokanských můstků vybudovaný v letech 1978 - 1983. Zde se nachází můstek K120 a mamutí můstek pro lety na lyžích K180. Tento mamutí můstek patří mezi 6 největších můstků na světě. Konají se na něm závody světového poháru v letech na lyžích. V letech 1983, 1992, 2002 a 2014 se zde konalo také mistrovství světa.

Dětský park u lanové dráhy

Dětský park je v Harrachově umístěn u dolní stanice lanovky na Čertovu horu. Park se skládá z velikého dřevěného hradu, obří vzduchové trampolíny a dalších atrakcí. Vstup je zdarma se vstupenkou na Čertovu horu, jinak lze vstupenku zakoupit v pokladně lanovky a vstup není časově omezen.

Turistika

Pěší turistika má v Krkonoších dlouhou tradici. Na Sněžku (1602 m) se za východem slunce vydal Johan Wolfgang Goethe nebo také Karel Hynek Mácha (Krkonošská pouť). Turistické trasy jsou dobře značeny a rozlišeny barvami podle náročnosti terénu (červená, modrá, žlutá a zelená). Když se vám zvolená trasa bude zdát příliš dlouhá, můžete si ušetřit stoupání do kopce využitím lanovky. Z Harrachova to není daleko do Polska, přejít hranice můžete na Szrenici nebo po cestě přes pramen Labe na Luční horu.

Zvolit můžete krátkou procházku v délce 4 km: Harrachov - Mumlavský vodopád - Rýžoviště - Harrachov.

Na delší výlet (25 km) můžete využít následující trasu: Harrachov - Nový Svět - Mýtiny - Martinské údolí - Bukovec - Jizerka - Václavíkova studánka - Kořenov - Nový Svět

Z Harrachova se dá vydat i k prameni Labe. Délka trasy 24 km.

Harrachov – lanovka na Čertovu horu – u Janovy skály 1 km – Studená 2 km – Ručičky 5 km – Dvoračky 7 km – sedlo Lysé hory 8 km – Růženčina zahrádka 9 km – rozcestí za Kotlem 10 km – Pančavská louka 11,5 km – pramen Labe 13 km – státní hranice 13,5 km – Tvarožník 15 km – Vosecká bouda 15,5 km – U garáží 18 km – Lubošská bystřina 20,5 km – Mumlavský vodopád 22,5 km – Harrachov, autobusové nádraží 24 km.

Cykloturistika

Harrachov je obklopen několika okruhy pro kola. Většina stezek je však asfaltových což může někomu vyhovovat a jinému již ne. Ale I pro ty je zde šance.

Více či méně všechny oficiální trasy v Krkonoších jsou pokryty asfaltem nebo jsou štěrkové. Z Harrachova se tak dostanete na Voseckou boudu, můžete projet pod ní oblíbený Terex nebo se dostanete z druhé strany Harrachova na Dvoračky. Na všechny tyto trasy Vám stačí trekkingové kolo. Pokud si chcete usnadnit výšlap, můžete použít lanovku, která Vás vyveze i s jízdním kolem. Pak pokračujete přes Studenov na Dvoračky.

Pro větší adrenalin si musíte zajet do Polských Jakuszyc, kde jsou tratě o něco zábavnější. Jsou rozesety na tratích pro běžecké lyžování a můžete se z nich dostat jak na Jizerku nebo dojet na rozhlednu Smrk v Jizerských horách. Milovníci sjezdu musí jet do Rokytnice, kde fungují speciální tratě pro sjezd.

Harrachov – Dvoračky – Horní Mísečky – Špindlerův Mlýn – Strážné – Výrovka – Pec pod Sněžkou – Horní Albeřice – Rýchory – Žacléř